Către noul site www.parohiavarzaru.ro
"Ori de mâncaţi, ori de beţi, ori altceva de faceţi, toate spre slava lui Dumnezeu să le faceţi." (I Corinteni 10, 31; Coloseni 3, 18)

Mergând pe Drumul European Piteşti - Rm. Vâlcea, la Km 40 vei întâlni, pe partea stângă, o biserică impunătoare nu prin arhitectură ci prin simplitatea ei. Această biserică se numeşte Biserica Vărzaru, după primul ctitor al ei, bulgar de neam. Acesta ridică în 1861 o biserică pentru a-i servi nevoilor sale religioase. La 1905 din biserică boierească devine biserică de enorie. [Istoric]

Date generale:

• Hramul: Adormirea Maicii Domnului şi Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil
  • Adresa: Jud. Argeş, Com. Morăreşti, Sat Măncioiu
  • Anul construcţiei: 1860 şi mărită în 1905
  • Biserica nu este monument istoric.
  • Pr.Paroh: Din data de 1 Februarie 2012, Pr. Duminică Marin Octavian (transferat la Parohia Sf. Nicolae-Piteşti) a fost înlocuit cu Pr. Vladu Popa Victor.
  • Descrierea posibilitaţilor de acces de la cel mai apropiat oraş: Biserica parohială Vărzaru se află situată pe DN7 Piteşti-Rm.Vâlcea la 40 km de Piteşti şi 23 km de Rm. Vâlcea, la intersecţia cu drumul Deduleşti-Ciofrângeni-Curtea de Argeş.
  • Pe raza Parohiei Vărzaru există două centre de îngrijire bătrâni: Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Milcoiu şi Centrul Medico-Social Deduleşti.

Parohia Vărzaru are un nou site și domeniu.
Mai multe informații și actualități din viața parohiei pe
www.parohiavarzaru.ro

Mai multe predici şi articole în secţiunea Articole&Studii de pe noul site.

Veţi fi redirectionat în secunde către noul site.

Educaţie biblică

Proiectul de catehizare
Hristos împărtăşit copiilor

Acasă | Istoric | Icoane | Galerie foto | Articole & Studii Teologice | Legături | Contact